Popis: oprema in priprave


Na terenu boste potrebovali:

  • Pisalo, natisnjeno popisno preglednico (iz paketa) in popisne liste (za pomoč pri popisu in morebitnih novih odkritjih - računajte, da sta na enem A4 listu po dva popisna lista).
  • Fotoaparat ali mobitel s kamero za slikanje odlagališč. Nanj lahko naložite tudi zemljevide za orientacijo, npr. brezplačne OpenAndroMaps.
  • Aparat GPS (ali mobilni telefon z enoto GPS — dandanes že skoraj vsi).

Prenos GPX datoteke s koordinatami

Kot prvo prenesite GPX datoteko iz paketa na računalnik. Nato pa prenesite to datoteko v vašo GPS napravo ali pametni telefon. Na koncu datoteko samo še odprete, da se prikaže na karti.

Če boste imeli težave s prenosom, se lahko obrnete na popis@ocistimo.si.

Pametni telefon s sistemom ios (apple)

Predlagamo namestitev aplikacije MapOut in približno sledenje spodnjim navodilom. V pomoč so vam lahko splošna navodila: uvoz, shranjevanje točk, dodajanje karte Slovenije, izvoz. V kolikor poznate kakšno primerno brezplačno aplikacijo, nam prosim sporočite (popis@ocistimo.si).

Pametni telefon s sistemom android

Na voljo je mnogo primernih brezplačnih aplikacij. Med najbolj popularnimi sta OruxMaps, ki je na voljo samo še preko projektne spletne strani, in Locus Map, ki je na voljo tudi v Play Store. Sledijo navodila za OruxMaps, bo pa postopek za druge aplikacije precej podoben.

Preko microUSB kabla (ali bluetooth) svoj pametni telefon povežite z računalnikom. Ko ste uspešno povezani (ponavadi v načinu mass storage device / masovni prenos datotek), se vam na računalniku odpre mapa z vsebino, ki jo imate shranjeno na telefonu. V mapo oruxmaps/tracklogs prenesite vašo GPX datoteko.

Na telefonu odprite aplikacijo, kliknite tretjo ikono (v obliki ceste) in izberete možnost Orodja -> Naloži KML/GPX podatke, telefon vas preusmeri v mapo tracklogs kamor ste prenesli GPX datoteko vašega paketa. Nato s pritiskom izberite paket, ki se vam neposredno naloži na zemljevid aplikacije.

Namenske GPS naprave

Aparat priključite na računalnik in prekopirajte GPX datoteko na primerno mesto. V kolikor uporabljate avtomobilski GPS, si lahko pomagate s podrobnimi navodila za delo s cestnimi aparati Garmin.

Delo s pametnim telefonom s sistemom android

V ilustracijo sledijo navodila za delo z aplikacijo OruxMaps. Ker ste prenesli GPX datoteko v program, se vam na zemljevidu prikažejo rdeče točke. Prikazujejo lokacije divjih odlagališč, skupaj z njihovimi imeni (ID):
C:\Users\Novak\Desktop\lolita copy.jpg

V nastavitvah telefona vključite GPS. V kolikor si niste prenesli kart (korak 5. pri opremi), priporočamo vklop mobilnih podatkov, sicer boste brez kakršnekoli podlage in bo orientacija težja.

Kot naslednji korak v meniju pritisnite na ikono ceste in izberite “sledenje”, tako da vam bo program vedno kazal, kje ste in kje ste že bili. Sedaj lahko pričnete s popisovanjem odlagališč.

Če med tem delom najdete kakšno novo odlagališče, ga dodajte v zemljevid tako, da najprej malo počakate na izboljšavo GPS signala, potem pa v bucikastem meniju izberete “Ustvari TČP” (Create). Odpre se vam novo okno, kjer najprej poimenujete novo točko (samo za lastno evidenco) in jo nato shranite.

Vse točke, ki jih boste dodali sami, se bodo obarvale zeleno. Ko končate s popisom, v meniju zaključite pot in po želji izklopite GPS. Doma lahko točke preko menija enostavno izvozite v GPX datoteko in jo naložite v Register. Tako se boste izognili zamudnemu in nerodnemu prepisovanju koordinat. V nastavitvah OruxMaps si lahko celo nastavite, da ob vsakem zaključku poti sam ustvari še kopijo na spominsko kartico telefona.


Nazaj na začetek